İsrail, Hamas’ın ateşkesi kabul etmesine rağmen Refah’a füze yağdırdı; tankların şehrin eteklerine geldiği belirtiliyor

T24 Dış Haberler

Hamas’ın Katar ve Mısır’ın ateşkes teklifini kabul etmesine “kuşkucu” yaklaşan İsrail, Gazze’de 1.5 milyon insanın sığındığı Refah kentindeki hedeflerinin değişmediğini söyleyerek geceleyin hava saldırıları düzenledi. 

The Guardian, pazartesi günü yaşananların Refah’ta kafa karışıklığı yarattığını ifade etti. İsrail günün erken saatlerinde şehrin bir bölümünün boşaltılması için tahliye emri vermişti ve binlerce insan sığındıkları yerleri terk etmişti. 


Hamas’ın masadaki ateşkes teklifini pazartesi gecesi kabul etmesinin ardından Refah’ta sevinç gösterileri yapıldı. Ancak İsrail’in saldırıları bu sevinci kısa kesti. 

İsrail günün geç saatlerinde Refah’ta “Hamas’a karşı” hava saldırıları düzenlediklerini söyledi. Çeşitli yayınlar Refah’ın eteklerinde İsrail tankları görüldüğünü ifade ederken Axios haber sitesine konuşan ismi paylaşılmayan kaynaklar, İsrail kuvvetlerinin Refah sınır kapısının Filistin tarafını almaya çalıştığını iddia etti. Refah sınır kapısı, Mısır’dan Gazze’ye insani yardım ve insanların geçebildiği tek kapı.

Kaynakların verdiği bilgiler henüz bağımsız olarak teyit edilmezken, Associated Press’e konuşan bir Filistinli güvenlik kaynağı ve Mısırlı yetkili, İsrail tanklarının Refah’a 200 metreye kadar yaklaştığını ifade etti. 

ABD’li bir kaynak, pazartesi günü Refah’a yapılan saldırı hakkındaki endişelerini dile getirirken, bunun büyük bir operasyon olmadığını düşündüklerini söyledi. Kaynak, ABD’nin hedefinin nüfusun yoğun olduğu bölgelere bu tür saldırılar yapılmasını önlemek olduğunu ifade etti. 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas’ın kabul ettiği şartların kendi hükümetinin taleplerinden uzak olduğunu ancak müzakerelerin sürmesi için Kahire’ye bir delegasyon göndereceğini söyledi. Katar da Kahire’ye bir delegasyon yollayacağını ve CIA Direktörü William Burns’ün de görüşmelerde yer alacağı açıklandı. Görüşmelere Mısır ve Katar arabuluculuk yapıyor. 

The Guardian’a konuşan bir İsrailli kaynak, Hamas’ın hangi teklifi kabul ettiğinin anlaşılmadığını ve geçen hafta arabulucuların İsrailli yetkililere gösterdiği şartlarla kabul edilenler arasında fark olduğunu belirtti. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir